top of page
Etsi
  • Writer's pictureEsko Lius

Upea maantie-SM:n viikonloppu urakoituMaantiepyöräilyn SM-kilpailut 2024 järjestettiin Espoon Lakistossa kesäkuun 14.–16. päivä.


Kattavat tulokset löydät lajiliitto Suomen Pyöräilyn uutisista. Tässä artikkelissa tarkastellaan paria poimintaa CCH-silmälasien läpi. Löydät tästä myös linkit kisakuvien albumeihin.


Oman seuramme suurin onnistuja oli Nicolas Grönlund, jonka vahva ajo sunnuntaina toi U23:n suomenmestaruuden ja samalla miesten elite-luokan pronssia. Eliten kultaa otti Jaakko Hänninen (TWD Länken) ja hopeaa Antti-Jussi Juntunen (Akilles). CCH:n hatka teki kisasta erityisen kiinnostavan!


Podiumille nousi perjantaina myös seuramme U19-sarjan Arttu Stammeier komealla aika-ajollaan.


Kotimaisen maantiepyöräilyn tärkeimmän tapahtuman järjestivät Cycle Club Helsinki, IK-32 ja Hyvinkään Pyöräilijät sekä tukena Suomen Pyöräily. Tapahtuman pääyhteistyökumppanina toimii Espoon kaupunki.


Kuva-albumit:

0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Commentaires


bottom of page